Kielanowice to miejsce o bogatej historii, które obecnie jest częścią miasta Tuchów, znajdującego się w województwie małopolskim w powiecie tarnowskim. Warto zaznaczyć, że do 1954 roku Kielanowice funkcjonowały jako niezależna wieś, co nadaje tej lokalizacji unikalny charakter.
Geograficznie, Kielanowice leżą w południowo-wschodniej części Tuchowa, w okolicy ulicy Ryglickiej, a ich tereny rozciągają się nad rzeką Szwedką. Charakterystyczna dla Kielanowic jest wieś rozproszona, co wpływa na jej specyficzny urok i atmosferę.
Do 1934 roku, Kielanowice stanowiły gminę jednostkową w powiecie tarnowskim. 1 sierpnia 1934 roku, po reformie administracyjnej, zostały przekształcone w gromadę w nowo utworzonej zbiorowej gminie Tuchów, wspólnie z takimi miejscowościami jak Burzyn, Dąbrówka Tuchowska, Garbek, Jodłówka Tuchowska, Karwodrza, Lichwin, Lubaszowa, Łękawka, Łowczów, Meszna Opacka, Meszna Szlachecka, Piotrkowice, Trzemesna oraz Zabłędza.
W okresie powojennym, Kielanowice były jedną z piętnastu gromad należących do gminy Tuchów. Wskutek reformy z jesieni 1954 roku, nastąpiło włączenie Kielanowic do Tuchowa, co wpłynęło na administracyjne uregulowania regionu. Obecnie, Kielanowice pozostają integralną częścią Tuchowa, zachowując jednocześnie swój wiejski charakter.
Przypisy
- TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). GUS. [dostęp 09.01.2021 r.]
- Uchwała Nr 16/IV/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z dnia 06.10.1954 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie krakowskim (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z dnia 29.11.1954 r., Nr. 11, Poz. 50)
- Wykaz gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej : według stanu na z dnia 01.07.1952 r.
- Dz.U. z 1934 r. nr 69, poz. 643
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Muzeum Miejskie w Tuchowie | Muzea redemptorystów w Tuchowie | Ratusz w Tuchowie | Tuchów (stacja kolejowa) | Garbek (Tuchów)Oceń: Kielanowice